Prowadzenie domowego budżetu jest bardzo ważne szczególnie w tych rodzinach, gdzie wydatki dość często przewyższają dochody. Już kilka tygodni prowadzenia domowego budżetu pozwala stwierdzić, gdzie niepotrzebnie wydawane są pieniądze.

Budżet domowy jak to wygląda w praktyce?

Budżet domowy można prowadzić na bardzo wiele sposobów. Dawniej robiło się to przy użyciu zwykłej kartki papieru, na przykład w formie tabelki i na koniec danego okresu ręcznie sumowało się liczby. Ten prosty sposób przez niektórych stosowany jest do dzisiaj, ale jednocześnie coraz więcej osób przestawia się na wygodniejsze metody. Budżet domowy można prowadzić na przykład w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie po ustawieniu odpowiednich formuł wiele rzeczy będzie się liczyć automatycznie. Oprócz tego istnieją specjalne programy komputerowe oraz aplikacje na telefon, które pomagają kontrolować domowe wydatki.

Co powinien zawierać budżet domowy?

Budżet domowy to najprościej mówiąc zestawienie dochodów i wydatków. Wszystkie rodzinne wydatki warto jest pogrupować w kategorie takie jak: utrzymanie mieszkania, samochodu, żywność, chemia, ubrania, wyjazdy czy rozrywki. Aby móc prowadzić domowy budżet warto, więc zabierać ze sklepów paragony i najlepiej jest notować je na bieżąco. Na prowadzenie budżetu domowego decydują się zwykle te rodziny, które zmuszone są wprowadzić oszczędzanie. Już po kilku tygodniach zapisywania będzie widać, gdzie jest miejsce na przycięcie kosztów. Zazwyczaj w pierwszej kolejności rezygnuje się z rozrywek, jadania na mieście a niekiedy nawet z wyjazdów. Już wstępna analiza budżetu pokazuje nam obszary gdzie możemy zaoszczędzić w miarę bezboleśnie. Przykładowo przy kończącej się umowie z firmą telekomunikacyjną można wynegocjować lepsze warunki na kolejny okres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj