W 2023 roku pojawią się zmiany, z jakimi warto się zapoznać odnośnie rozliczeń przez podatników. Powszechnie zostało uznane, że zmianami objęci zostaną jedynie przedsiębiorcy, lecz nie jest to do końca prawda. Będą one odczuwalne także dla pracodawców oraz zakładów ubezpieczeń. Przeczytaj artykuł, by być na bieżąco ze wszystkim sprawami.  

PIT 2023 – jeden termin dla wszystkich deklaracji

Rozliczenie PIT 2023 będzie miało pewne zmiany porównując do rozliczenie PIT 2022. Rewolucyjną zmianą będzie to, że zmodyfikowane zostaną terminy dla wszystkich PITów. Do tego roku złożenie poszczególnych deklaracji było związane z formą opodatkowania, jaką wybrał płatnik. Osoby, które zobowiązały się na rozliczenie na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, musiały złożyć swoje rozliczenie do końca stycznia 2021 roku, a w 2022 do końca lutego. Jednak obecnie weszła zmiana, która jest związana z jednolitym terminem rozliczenia dla wszystkich. Zmiana ta ma dotyczyć tych podatników, którzy preferują rozliczenie PIT Online, jak i tych, którzy rozliczają się tradycyjną formą za pośrednictwem Urzędu Skarbowego oraz pocztą.

PITax.pl został stworzony, żeby chronić Twoje finanse
Zadbaj o swoje finanse z PITax.pl

Jakie zmiany w PIT-28 w 2023 roku?     

Osoby rozliczające się przy pomocy formularza PIT-28 czeka więcej zmian. W PIT2023, a także PIT Online 2023 podatnicy utracili możliwość rozliczenia składek zdrowotnych, które dotąd wynosiło 7,75% podstawy wymiaru. Rząd postanowił wspomóc grupę, która rozlicza się przy pomocy tego PITu. Dużej zmianie ulegną także stawki dla ryczałtu ewidencjonowanego. Przychody w zakresie wolnych zawodów w rozliczenie PIT 2023 wyniosą 17%. Dodatkowo obniżka ryczałtu dotyczy również podatników, którzy świadczą usługi z dziedziny opieki zdrowotnej, badań analiz technicznych czy usług architektonicznych. Stawka na 2023 roku wynosi w tym przypadku 14%. Przychody uzyskiwane z IT czy usług związanych ze strefą gamblingu wynoszą na 2023 rok 12% (dawniej 15%). 

Zmiany w PIT-37

PIT-37 dotyczy największej ilości podatników. W prawie podatkowym w 2023 roku zaszło wiele zmian, które mogą doprowadzić do tego, że podatnicy będą musieli wykonać rozliczenie podatku online. Osoby wypełniające PITy w 2023 roku muszą liczyć się z tym, że doszło do istotnych zmian, a to wiąże się z koniecznością znajomości dokładnych zmian prawa podatkowego. Dlatego najlepiej rozlicz podatek online.

Zmiany w PIT Online 2023:

  • Duże podwyższenie kwoty wolnej (do 30 000),
  • Obniżona została stawka podatku z 17% na 12%, przy dochodach nie większych niż 120 000,
  • Inne rozliczenie składki zdrowotnej,
  • Zmiany dotyczące rozliczania wspólnie z małżonkiem oraz dla osoby samotnie wychowującej dziecko,
  • Wiele nowych ulg oraz zwolnień,

Więcej informacji odnośnie rozliczenia tego podatku można uzyskać na https://pit-37.online.

 Z programem PITax.pl nie pominiesz żadnych przysługujących Ci odliczeń

Szybkie rozliczenie online

W dzisiejszych czasach zeznanie podatkowe można złożyć bez wychodzenia z domu. Dzięki nowym systemom możliwe jest przeprowadzenie płatnika przez wszystkie etapy. Dodatkowo płatnik zyskuje pomoc przy wszelkich odliczeniach oraz ulgach. Program podpowie jakie stawki podatkowe będą dla nas odpowiednie oraz wskaże wszystkie załączniki, które będą potrzebne dla urzędu skarbowego. Program pozwoli na sprawdzenie kwoty wolnej od podatku, pozwoli rozliczyć ulgę na dziecko czy ulgę budowlaną. Podatnicy, którzy prowadzą własną firmę, również uzyskają adekwatną pomoc. Program wskaże na potrzebne formularze, uwzględniając obowiązujące przepisy. Nie musisz mieć fachowej wiedzy na tematy dotyczące przepisów oraz podatków. Obecnie możliwe jest złożenie zeznania podatkowego zupełnie za darmo. Wejdź na  https://podatek.online i dowiedz się szczegółów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj