Chociaż sytuacja z koronawirusem zdaje się nie poprawiać, wiele firm postanowiło wrócić do pracy w biurze, po wielomiesięcznej pracy zdalnej. Nie można jednak wrócić do siedziby bez odpowiedniego przygotowania – zarówno właściciele firm, jak i biurowców mają obowiązek wprowadzenia nowych procedur sanitarnych, aby przebywanie w obiektach nikogo nie narażało. Jak to wygląda w praktyce? O tym poniżej.

Zachowanie dystansu i noszenie maseczek

Podstawą bezpiecznej pracy w biurze w czasach pandemii to zachowanie odpowiedniego dystansu między pracownikami. Ich stanowiska pracy muszą być od siebie oddalone na więcej niż dwa metry w linii prostej. Wszelkie spotkania zarówno z klientami, jak i wewnętrzne w firmie również powinny być prowadzone w bezpiecznej odległości, a najlepiej w formie wideokonferencji. W przypadku dużej liczby pracowników należy zadbać o grafik przerw obiadowych, aby nie było tłumów ani ścisku w kuchni.

A jak wygląda sytuacja z maseczkami? Czy trzeba je nosić w biurze przez cały dzień pracy? Niekoniecznie – jeżeli zachowana jest odległość między stanowiskami pracy, maseczki w biurze nie muszą być noszone. Inaczej jest w przypadku miejsc, gdzie pracownicy bezpośrednio obsługują klientów i przyjmują interesantów, np. w sklepach. Jeżeli stan zdrowia nie pozwala nam na noszenie maseczek, należy mieć przy sobie odpowiedni dokument udowadniający taki stan rzeczy.

Regularna dezynfekcja

Oprócz wewnętrznych ustaleń i obowiązków wśród pracowników, nie można zapomnieć o profesjonalnym sprzątaniu i dezynfekcji całej firmy. W tym przypadku pomoże tylko firma sprzątająca, z którą należy nawiązać stałą współpracę w ramach usług porządkowych. Będzie odpowiadała za utrzymanie sanitarnego bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Dla ich komfortu pracy i zdrowia psychicznego warto udostępnić grafik dezynfekcji wszystkich pomieszczeń, jak i poinformować jakimi środkami są czyszczone. Dezynfekcja będzie przeprowadzana podczas nieobecności pracowników codziennie, w newralgicznych miejscach takich jak klamki, włączniki światła czy baterie w umywalkach i zlewach. Z kolei raz na jakiś czas, regularnie cała firma będzie ozonowana.

Pracownicy również muszą zadbać o dezynfekcję swojego stanowiska pracy. Mycie klawiatur, myszek do komputera oraz biurka powinno się wykonywać co kilka godzin. Jeżeli posiadamy telefon służbowy, z którego korzysta więcej niż jedna osoba, należy po każdej rozmowie odkazić ekran szmatką nasączoną środkami do czyszczenia (tymi samymi, co do okularów).

Kluczem do zachowania spokoju i bezpieczeństwa podczas pracy w biurze to jasne wytyczne, systematyczność i zaangażowanie. Jeżeli wszyscy będą odpowiedzialni i stosowali się do ustalonych instrukcji (włącznie z szefem), ryzyko zakażenia będzie znacznie mniejsze.

Artykuł napisany we współpracy z Cleanpest – firma sprzątająca Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj