Żyrant – kto to taki

Słowo żyrant związane jest z branżą pożyczkową. Żyrantem nazywamy osobę, która jest poręczeniem dla osoby chcącej wziąć pożyczkę, kiedy ta sama nie ma takiego zabezpieczenia, a bank tego oczekuje. Mówiąc prościej, żyrant jest takim gwarantem, który podpisując umowę, zapewnia, że w razie jakichś kłopotów sam spłaci pożyczkę czy kredyt za inną osobę.

Jakie obowiązki ma żyrant?

Najważniejszym obowiązkiem, jaki spoczywa na żyrancie, jest to, iż w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie mógł spłacić swojego zadłużenia, jego długi przejmuje właśnie żyrant. To on wtedy ma obowiązek spłacić całe zadłużenie, w taki sam sposób, w jaki miała to zrobić osoba, która ten kredyt wzięła. Majątek żyranta jest identycznym zabezpieczeniem pożyczki, jak i majątek pożyczkobiorcy.

Trzeba wiedzieć jednak, że takim żyrantem nie może być każdy. Musi on spełniać określone warunki. Warunkami tymi są: brak długów czy niespłaconych zobowiązań, musi mieć zdolność kredytową oraz stały dochód.

Czy bycie żyrantem jest bezpieczne?

Żyrowanie czasem jest dużym wsparciem dla osoby nam bliskiej. Jednak musi to wymagać od nas dużej odwagi i przemyślenia całej sytuacji. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taki jeden podpis może w przyszłości wpłynąć negatywnie na naszą sytuację finansową. Co ciekawe, aby zostać żyrantem, nie trzeba wcale być spokrewnionym z wnioskodawcą. Warto mieć po prostu na uwadze komu żyrujemy kredyt i robić to tylko w wyjątkowych sytuacjach i osobom, co do których mamy zaufanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj