ogrzewanie maty

Ekologia praktycznie z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu. To wynik szybko postępujących zmian klimatycznych, ale też zwiększonej świadomości o skutkach naszych poczynań w zakresie eksploatacji środowiska naturalnego. Wobec tego coraz więcej osób poszukuje ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Na szczęście nie muszą one być drogie. Wystarczy przyjrzeć się temu, co jest dostępne na rynku i porównać ze sobą produkty.

Folie i maty grzewcze – ekologiczne ogrzewanie domu

Wbrew pozorom gaz wcale nie jest alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych. Już teraz widać, że jego ceny ulegają bardzo dużym wahaniom. Na dodatek gaz ziemny – włącznie z jego wydobywaniem – szkodzi środowisku naturalnemu. Również wytwarza spore ilości CO2. Nie można więc go uznać za ekologiczne ogrzewanie domu, a co najwyżej za surowiec przejściowy – i to z licznymi zastrzeżeniami. Poza tym koszt jego eksploatacji pozostaje wciąż wysoki.

Dużo lepszym rozwiązaniem są folie i maty grzewcze. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje podczerwień, która ogrzewa nie tyle powietrze, ile bezpośrednio obiekty, na które trafia. To technologia, która imituje efekty wytwarzane przez promieniowanie słoneczne. Już na tym etapie widać, z jak bardzo naturalnym rozwiązaniem ma się do czynienia.

Co to właściwie oznacza w praktyce? Ekologiczne ogrzewanie domu foliami, matami czy panelami grzewczymi jest znacznie skuteczniejsze w porównaniu do innych rozwiązań. Komfort cieplny da się odczuć praktycznie od razu po włączeniu systemu. Nie trzeba więc zużywać paliwa tylko po to, by rozgrzać maszynę do potrzebnego stopnia, a następnie czekać, aż ciepłe powietrze dotrze do całego pomieszczenia.

Wystarczy dobrać odpowiednią moc grzewczą, aby opisywane rozwiązanie zapewniło najlepszy możliwy komfort cieplny w rozsądnej cenie. Źródłem zasilania systemu jest bowiem energia elektryczna, która nie należy do najdroższych – zwłaszcza jeśli przypomni się ostatnie podwyżki pozostałych surowców energetycznych. Na dodatek systemy stosujące promieniowanie podczerwone pozwalają ograniczyć zużycie energii właśnie poprzez ich wydajność.

Maty grzewcze a zużycie prądu – czy to faktycznie tanie i ekologiczne ogrzewanie domu?

Niektórzy martwią się, że prąd będzie dalej drożeć, co spowoduje, że maty i folie przestaną być tanią technologią. Na dodatek w Polsce prąd jest wytwarzany w dużej mierze z węgla. To naturalna obawa. Dlatego w celu maksymalizacji zysków oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko warto zainwestować w fotowoltaikę.

Panele słoneczne produkują energię elektryczną praktycznie za darmo. Wystarczy odpowiednio dużo modułów, aby zapomnieć o rachunkach za prąd lub ograniczyć je do niezbędnego minimum. Połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem podłogowym można uznać za najbardziej ekologiczne ogrzewanie domu dostępne na rynku.

Trudno więc dziwić się, że każdego miesiąca powstają setki kolejnych projektów wykorzystujących energię słoneczną i promieniowanie podczerwone. Warto w nie zainwestować już teraz, aby uniknąć zbędnych kosztów (również środowiskowych) w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj