Nie da się ukryć, że rachunki za prąd zwiększają się z roku na rok. Coraz więcej również korzystamy z energii elektrycznej, na przykład korzystając z nowych sprzętów elektronicznych. Oba te czynniki negatywnie wpływają na stan naszego portfela. Niewiele osób zdaje sobie, jednak sprawę z tego, że rachunki za prąd można bardzo prosto obniżyć. Co zrobić więc, by zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Dostawca ma znaczenie

Kluczową kwestią w przypadku analizowania wydatków na energię elektryczną jest sprawdzenie dostawcy prądu. Na Polskim rynku dominuje kilku dużych dystrybutorów tej usługi. Każdy dostawca góruje wśród określonego regionu kraju. Oczywiście, każdy klient może swobodnie zmienić usługodawcę. Oferty poszczególnych firm różnią się od siebie.  Co ważne profesjonalni dostawcy prądu przy zawieraniu umowy oferują szereg dodatkowych opcji. Najczęściej klienci spośród nich wybierają połączenie oferty prądu i gazu. Bardzo popularne są również programy lojalnościowe oraz dołączenie usług fachowca do oferty. Dzięki takim pakietom odbiorcy prądu mogą być pewni, że każda awaria zostanie szybko i sprawnie usunięta.

Czym są taryfy energii elektrycznej?

Opłaty za użytkowanie prądu mogą różnić się nie tylko w zależności od firmy, która go dostarcza. Każde przedsiębiorstwo oferuje również swoje własne, wewnętrzne cenniki. Taryfy energii elektrycznej to nic innego, jak różne pakiety usług, dopasowane do preferencji odbiorcy. Wśród osób, które cenią sobie proste rozwiązania i zużywają prąd na podstawowe potrzeby, najlepiej sprawdza się pakiet podstawowy. W jego przypadku cena za prąd za całą dobę jest taka sama. To opcja przeznaczona dla klientów, którzy nie korzystają z ogrzewania elektrycznego.

Druga taryfa dzieli dzień na dwie strefy: tańszą i droższą. W nocy, czyli w ciągu pobierania mniejszych opłat możesz uruchomić pralkę, lub zmywarkę. W konsekwencji zapłacisz mniej za rachunki. To również dobra opcja dla osób, które korzystają z ogrzewania elektrycznego. Trzecia taryfa to obejmuje tańsze godziny ustanowione w weekendy i święta. Najlepiej sprawdza się również u osób, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania pomieszczeń oraz wody.

Każda z podanych taryf ma swoje wady i zalety. To od odbiorcy prądu zależy, która z opcji będzie dla niego najkorzystniejsza. Decydując się na wybranie jednej z nich, należy kierować się rozsądkiem. Najlepiej przemyśleć swój rozkład dnia i zastanowić się kiedy zużywamy najwięcej prądu. W związku z coraz wyższymi rachunkami każdy sposób na oszczędzenie pieniędzy jest dobry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj