Jak postąpić, gdy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela już nam nie odpowiada, a dodatkowo – udało nam się znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę? Może się wydawać, że nie otwiera się przed nami szczególnie trudne zadanie. Wystarczy przecież kupić nową polisę tam, gdzie wymaga się od nas mniejszych pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale proste.

Kiedy wypowiedzieć OC?

Jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie OC, a następnie spłacaliśmy je terminowo, musimy liczyć się z tym, że automatycznie odnowi się ono na kolejny rok. Gdy więc zależy nam na zmianie dostawcy polisy, musimy pamiętać o konieczności wypowiedzenia umowy w towarzystwie, z którego usług aktualnie korzystamy. Przepisy polskiego prawa stanowią, że rezygnacja musi mieć formę pisemną. Teoretycznie, nie musimy się z nią spieszyć, należy jednak pamiętać, że ostateczny termin upływa dzień przed wygaśnięciem umowy. Jeszcze przed wypowiedzeniem umowy należy nie tylko wykupić nową polisę, ale i upewnić się, że zaczęła już ona działać. W innym wypadku pozostaniemy bez ubezpieczenia, co pociąga za sobą pewne konsekwencje prawne.

Co musi znaleźć się w wypowiedzeniu?

Wypowiedzenie OC nie jest dokumentem skomplikowanym, a jego napisanie z pewnością nie zajmie nam wiele czasu. Nie wolno nam jednak zapomnieć o konieczności zawarcia pewnych danych. Najważniejsze są w tym kontekście dane ubezpieczonego, w wypowiedzeniu musi znaleźć się jednak również informacja o marce i numerze rejestracyjnym pojazdu, okresie, na jaki została zawarta polisa oraz o nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego. Konieczne jest też podanie serii i numeru polisy, klauzuli o wypowiedzeniu (jej treść można znaleźć między innymi na stronie www towarzystwa ubezpieczeniowego) oraz zawarcie w dokumencie własnoręcznego podpisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj