Poligrafia to branża zajmująca się produkcją szeroko pojętych wydruków. Chociaż od lat najpopularniejszą usługą poligraficzną jest standardowe kserowanie, możliwości jest znacznie więcej. Obecnie drukować można na każdej powierzchni, w każdym formacie, osiągając najróżniejsze efekty. Przedstawiamy najpopularniejsze usługi poligraficzne: druk cyfrowy, offsetowy, sitowy, wielkoformatowy oraz UV.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to technika druku, która umożliwia wykonywanie wydruku bezpośrednio z danych przesłanych z komputera. Metoda doceniana jest głównie za szybki czas realizacji oraz możliwość personalizacji każdego egzemplarza, np. poprzez nadanie numeru seryjnego czy adresowania imiennego. To doskonałe rozwiązanie w przypadku druku wizytówek, zaproszeń na wesele czy plakatów reklamowych. Druk cyfrowy sprawdzi się przy niewielkich (a nawet pojedynczych) nakładach.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to najczęściej stosowana metoda druku przemysłowego. Polega na przenoszeniu grafiki z płaskiej formy drukowej na wybrany materiał za pomocą cylindra pośredniego. Uruchomienie procesu druku (przygotowanie matrycy) wiąże się z wysokim kosztem początkowym. Ponadto nie ma możliwości nanoszenia zmian w projekcie. Oznacza to, że offset będzie nieopłacalny przy niewielkich nakładach, jednak przy dużym nakładzie jak najbardziej warto go stosować. Offset zapewnia wydruki o bardzo wysokiej jakości.

Druk sitowy

Sitodruk wykorzystywany jest do wykonywania druku jedno- i wielobarwnego, na niewielkich i dużych powierzchniach. Może być stosowany na kartonie, plastiku, drewnie, metalu i papierze, jednak najczęściej wykorzystywany jest do znakowania odzieży. Farba wtłaczana jest w materiał tworząc z nim jednolitą całość. Nadruk wyróżnia się wysoką jakością i odpornością na ścieranie, wilgoć oraz promieniowanie UV. Ponadto druk sitowy jest jedną z najtańszych metod znakowania na rynku. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowany do produkcji reklam zewnętrznych, np. billboardów.

Druk UV

Jak tłumaczy ekspert z firmy FUJIFILM Sericol: Druk UV to jedna z najnowocześniejszych metod druku. Z uwagi na swoje liczne zalety szybko zyskał dużą popularność. Możliwość wykonania wydruku w fotograficznej jakości niemal na każdym materiale, w tym między innymi na szkle, drewnie, PVC czy metalu, decyduje o jego uniwersalności. Ponadto nadruk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, co sprawia, że metoda ta stosowana jest do wykonania reklam zewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj