Gdy mamy już pomysł na biznes i świadomość tego, że wcale nie jesteśmy pozbawieni szans na powodzenie, nie pozostaje nam nic innego poza rejestracją firmy i przystąpieniem do czerpania zysków z prowadzonej przez nią działalności. Jak jednak to zrobić?

Krócej niż sądzimy

Wbrew pozorom, rejestracja firmy krok po kroku wcale nie jest skomplikowana. Pierwszym zadaniem, jakie na nas spoczywa, jest wybór charakterystycznej dla niej formy organizacyjnej i prawnej. Często właśnie ta decyzja budzi najwięcej wątpliwości, gdy zaś zostaje podjęta – kolejne etapy związane z rejestracją nie są już wcale trudne. Konieczne jest więc złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), co nie wiąże się z żadnymi kosztami. Potem można już zarejestrować firmę w urzędzie statystycznym, co spowoduje nadanie jej numeru REGON i zarejestrować ją w urzędzie skarbowym tak dla celów VAT, jak i podatku dochodowego.

Gdy zatrudniamy pracowników

Rejestracja firmy w ZUS ma miejsce w oparciu u wniosek CEIDG-1, jeśli jednak planujemy zatrudniać w niej pracowników, musimy zgłosić ich do ubezpieczenia. Firma zatrudniająca pracowników powinna być też zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy, a w określonych przypadkach także do Sanepidu (co jest obowiązkiem choćby wtedy, gdy otwieramy lokal gastronomiczny). Ostatnim krokiem jest wybór metody rozliczeń. Jeśli obawiamy się, że możemy przeoczyć któryś z kroków albo przekroczyć termin składania wniosków, zawsze możemy też skorzystać z pomocy podmiotów pośredniczących w zakładaniu firm.


Zobacz również: https://www.benefix.com.pl/pudelka-produktowe-dla-twojego-biznesu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj