Poliwęglan mleczny, dymiony lub bezbarwny to materiał często używany do wykonywania pokryć dachowych. Aby jednak taka konstrukcja mogła powstać, płyty poliwęglanowe trzeba ze sobą jakoś połączyć. Jak to zrobić? Tutaj pomocny jest profil do poliwęglanu, czyli bohater naszego dzisiejszego artykułu.
Profil do poliwęglanu – w jakich sytuacjach jest niezbędny?
Kiedy decydujemy się stworzyć pokrycie dachowe szklarni, altany czy innej tego typu konstrukcji, zwykle skupiamy całą uwagę na wyborze jego głównego materiału. Tym bardziej że obecnie wybór ten jest spory. Można użyć chociażby pleksi albo poliwęglanu. Co więcej, kupić można zarówno poliwęglan bezbarwny, jak i poliwęglan dymiony lub mleczny. Nie można jednak zapominać o akcesoriach do montażu płyt. Są to np. podkładka montażowa, śruba dachowa oraz profil do poliwęglanu. Ten ostatni pozwala w bardzo prosty, a zarazem trwały sposób połączyć ze sobą dwie płyty.
Jakie profile do poliwęglanu można kupić?
Profile montażowe do poliwęglanu możemy podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na budowę wyróżniamy profile łączące oraz zamykające. O tych pierwszych już wspomnieliśmy. Profil do poliwęglanu zamykający służy do wykończenia poliwęglanu komorowego. Montuje się go od strony otwartych kanalików. Jest to więc zabezpieczenie, które pełni też funkcję estetyczną. Profile mają różne kształty (np. litery U, litery F) oraz są wytwarzane z różnych tworzyw. Wciąż popularne są profile z samego poliwęglanu, ale można znaleźć też takie wykonane z aluminium.
Kolejne rodzaje to profile górne oraz dolne, podzielone oczywiście w zależności od tego, w jakim miejscu są montowane. Być może w tym momencie część czytelników zastanawia się, na jaki profil powinni się zdecydować. Podobnie jednak, jak wtedy gdy podejmujemy decyzję, czy zastosować poliwęglan bezbarwny, czy poliwęglan dymiony, musimy po prostu przeanalizować, jakie mamy w danym momencie potrzeby.
Profil do poliwęglanu i poliwęglan dymiony – składniki idealnego zadaszenia ogrodowego
Zadaszenie z poliwęglanu jest często stosowane na szklarniach, tarasach, wiatach przystankowych i innych podobnych konstrukcjach. Dzieje się tak, ponieważ to dobry zamiennik szkła. Poliwęglan dymiony jako szczególny rodzaj poliwęglanu jest często stosowany na tarasy. Daje większą niż wersja bezbarwna ochronę przed promieniowaniem UV oraz stanowi swoistą ozdobę ogrodu. Polecamy więc zadaszenie z poliwęglanu dymionego, do którego łatwo dopasujesz odpowiedni profil do poliwęglanu.