Czym jest NIP?

NIP jest skrótem od Numeru Identyfikacji Podatkowej. Numer ten składa się z dziesięciocyfrowego kodu, który jest przypisany do konkretnego podatnika w Polsce. W Polsce NIP funkcjonuje od 1995 roku. Każdy taki numer jest inny. Nie ma możliwości, aby istniały dwa takie same numery albo żeby jedna osoba miała więcej niż jeden numer przypisany do siebie.

NIP znaczenie cyfr

Każda cyfra w Numerze Identyfikacji Podatkowej ma swoje znaczenie. Pierwsze trzy cyfry, są kodem Urzędu Skarbowego, który ten NIP nadał. Ostatnia cyfra z tego kodu, nazywana jest kontrolną, gdyż to właśnie przez nią sprawdza się, czy przetwarzane dane są poprawne.

Kto nadaje Numer Identyfikacji Podatkowej i kto powinien być w jego posiadaniu

NIP nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego miejsca, w którym prowadzona jest nasza działalność. Nadanie numeru jest bezpłatne, a czas oczekiwania powinien wynosić maksymalnie dwa tygodnie.

Obecnie NIP muszą posiadać osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale mogą mieć go także osoby prywatne. Do roku 2012 każdy podatnik taki numer musiał posiadać. Było to jego obowiązkiem. Po zmianie przepisów podatnik, który nie prowadzi swojej firmy, identyfikuje się numerem PESEL.

Urząd Skarbowy w bardzo niewielu przypadkach odmawia nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej. Może się tak wydarzyć w sytuacji, kiedy Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest w stanie potwierdzić tożsamości wnioskującego lub kiedy we wniosku istnieją błędy natury formalnej. Można także unieważnić już nadany NIP, jeśli okaże się, że dane do jego utworzenia były fałszywe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj