Chcąc umyć samochód, stajemy często przed wyborem pomiędzy myjniami bezdotykowymi lub automatycznymi. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy któryś rodzaj myjni samochodowej jest lepszy? Jakie są ich wady i zalety?

Myjnie automatyczne

Myjnie automatyczne to niezwykle popularne rozwiązanie, które możemy spotkać na wielu stacjach paliw lub w samodzielnych centrach mycia pojazdów Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, nie rezygnując z dobrej jakości mycia. Myjnie automatycznie dzielą się na portalowe i tunelowe. Myjnie portalowe wymagają zostawienie samochodu w hali myjni i odebrania go za 5-6 minut po skończonym cyklu mycia. Można w tym czasie zrobić np. zakupy na stacji benzynowej. Myjnie tunelowe to najbardziej wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od nas nic, poza wybraniem odpowiedniego programu i ustawieniu się na szynach w hali myjni. Samochód sam przejeżdża przez tunel, z nami w środku, podczas gdy urządzenia w myjni profesjonalnie myją karoserię. Wybierając myjnię automatyczną, nie musimy martwić się o nasze ubrania, które nie są narażone na zachlapanie wodą, czy zabrudzenie. Co więcej, zarówno na myjni portalowej jak i automatycznej można zakupić program z woskiem, który zostanie wmasowany na gorąco przez szczotki w karoserię. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie samochodu w czystości, brud po prostu nie przylega do lakieru. Z obu rodzajów myjni samochód wyjeżdża suchy i błyszczący, gotowy do dalszej drogi.

Niestety mimo swojej wygody takie rozwiązania miewają też wady, o których należy pamiętać. Należy sprawdzić czy myjnia ma dobrze utrzymane szczotki. Niestety stare, nieczyszczone szczotki mogą przyczynić się do powstania rys na samochodzie. Na szczęście jest to sytuacja bardzo rzadka gdyż większość myjni przy stacjach benzynowych jest regularnie serwisowana i koncerny paliwowe nie dopuszczają do takich sytuacji. Kolejnym aspektem jest chemia stosowana przez punkty myjące. Chemia wykorzystywana do mycia pojazdu powinna być wysokiej jakości aby nie powodować uszczerbku na lakierze. Ta kwestia dotyczy wszystkich rodzajów myjni i aby uniknąć problemów z agresywną chemią, warto zapytać się o markę środków, które są wykorzystywane. Z naszej strony polecamy chemię popularnej marki Christ, która oferuje bezpieczne dla lakieru i ekologiczne produkty. Należy także pamiętać, że dobra chemia wcale nie musi nadmiernie się pienić aby dobrze umyć samochód. W przypadku każdej myjni warto wypatrywać logotypów wykorzystywanych środków, które często występują na tablicach informacyjnych, czy szatach graficznych myjni.

Myjnie samoobsługowe

Drugim dostępnym na rynku rozwiązaniem są tzw. myjnie bezdotykowe, gdzie przy pomocy specjalnych lanc myjących możemy własnoręcznie umyć samochód. Zaletą myjni samoobsługowych jest to, że możemy skorzystać z nich w dowolnym momencie, ponieważ są one zazwyczaj otwarte 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W niektórych przypadkach jest to również tańsze rozwiązanie w stosunku do myjni automatycznych. Płaci się tu bowiem stawkę minutową, która najczęściej wynosi około 1zł/min, a umycie delikatnie zabrudzonego samochodu to maksymalnie kilkanaście minut. Warto pamiętać, że opłacalność mycia na myjni bezdotykowej maleje wraz ze wzrostem poziomu zabrudzenia samochodu. Mycie na myjni bezdotykowej przy odrobinie chęci od osoby obsługującej, może być dokładniejsze od swoich automatycznych odpowiedników, ponieważ możemy w prosty sposób wyczyścić wszelkie kłopotliwe zakamarki, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Niestety i to rozwiązanie nie jest bez wad. Mycie na Myjniach samoobsługowych zajmuje dużo dłużej niż na automacie. Poza tym trzeba to robić samemu więc nie jest możliwe zrobienie w tym czasie małych zakupów. Innym istotnym problemem jest to, że na większości myjni samoobsługowych nie ma możliwości wysuszenia samochodu więc na lakierze mogą pojawić się zacieki. Co więcej, jesteśmy narażeni na pryskanie wodą i zmoczenie butów, co dla wielu osób jest niekomfortowe, zwłaszcza zimą. W myjniach bezdotykowych warto również zwrócić uwagę na oferowane akcesoria do mycia. Są one często wyposażone w lance pianowe z wysuwanymi szczotkami, które niewłaściwe wykorzystywane, mogą przyczynić się do rysowania karoserii. Wspomniane niewłaściwe wykorzystanie polega najczęściej na szorowaniu felg, i karoserii bez wcześniejszego, dokładnego płukania samochodu. W takich sytuacjach na szczotkach zbiera się piach, który następnie wraz z dalszym czyszczeniem rysuje lakier samochodu. By uniknąć takiego scenariusza, warto wybierać myjnie wyposażone w pistolety z aktywną pianą, które nie mają bezpośredniego kontaktu z karoserią.

Myjnia samoobsługowa czy automatyczna?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać rozwiązanie, które jest najlepsze. Zarówno myjnie samoobsługowe, jak i automatyczne mają swoje wady oraz zalety. Warto mieć na uwadze, że czynniki stwarzające wszelkie zagrożenia dla lakieru i karoserii naszych pojazdów wynikają najczęściej z nieprawidłowego użytkowania, bądź zaniedbań zarządcy myjni. Jesteśmy przekonani, że przy odrobinie uwagi oba rodzaje myjni sprawdzą się doskonale w zależności od potrzeby danej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj