Obecnie bardzo duża część młodych osób zakup swojego pierwszego mieszkania finansuje przy pomocy kredytu hipotecznego.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to forma długookresowego finansowania zakupu nieruchomości, dostępna tylko w bankach. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego jest hipoteka na kredytowanej nieruchomości. To właśnie dzięki temu nawet osoby, nieposiadające dużych oszczędności mogą zaciągnąć kredyt na znaczne kwoty.

Czy kredyty hipoteczne są drogie?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nie jest wysokie, zwłaszcza, jeśli zestawimy je na przykład z kredytami gotówkowymi. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że kredyt hipoteczny spłacany jest przez wiele lat to jego całościowy koszt jest znaczny. Wiele będzie zależeć nie tylko od okresu kredytowania, ale także od rat jakie klient wybierze. Raty mogą być równe albo malejące. Przy staraniu się o kredyt należy także dopytać, czy jest możliwość wcześniejszej spłaty bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Zdolność kredytowa

Każdy bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego sprawdzi zdolność kredytową klienta. Pod tym pojęciem rozumie się zdolność do terminowego spłacania rat w długim okresie. Mając to na uwadze warto zawczasu zadbać o jak największy wkład własny, bo wtedy warunki kredytu są bardziej korzystne. Należy także ustabilizować swoją sytuację zawodową, gdyż banki, jako swoich klientów najchętniej widzą osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Ważne będą także zarobki i brak innych kredytów do spłacenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj