Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a jego brak więc wiąże się z konsekwencjami – wysoką karą pieniężną. Ile wynosi w 2021 roku?

Kara za brak OC w 2021 – podstawowe założenia

Nie ma jednej stawki, która określa wysokość kary, bo jest to uzależnione od kilku czynników – liczby dni bez ważnego OC, rodzaju zarejestrowanego pojazdu, a także od minimalnej płacy brutto. W obecnym roku pensja ta wynosi 2800 brutto. Największe kary spotkają właścicieli samochodów ciężarowych, znacznie mniej zaś zapłacą motocykliści. Najmniejsza kara może wynieść 190 zł, najdotkliwsza nawet 8400 zł! Więcej na temat mandatów za brak OC dowiesz się z artykułu ekspertów porównywarki ubezpieczeń.

Na taki wydatek muszą się przygotować właściciele samochodu osobowego lub ciężarowego, których pojazd jest nieubezpieczony ponad 14 dni. I nie ma znaczenia, czy nie dopełniliśmy obowiązku przez pół roku, czy 3 tygodnie – kara będzie sroga. W tej sytuacji kierowcy ciężarówek zapłacą wspomniane przed chwilą 8400 zł, osobówek trochę mniej, ale i tak dużo, biorąc pod uwagę skalę wykroczenia – 5600 zł.

Analizując wysokość kar, widać też, że są one wyższe niż w poprzednim roku, co jest związane głównie z podwyższeniem płacy minimalnej – z 2600 do 2800 zł. Podniosło to kwotę najwyższej kary dla wszystkich kierowców – osobówek z 5200 do 5600, ciężarówek z 7800 do 8400 zł i motocykli z 870 do 930 zł.

Jak się wylicza wysokość kary?

Wspomnieliśmy już, od czego zależy wysokość kary – teraz jednak przekonajmy się, jak się ją dokładnie wylicza. Jak napisaliśmy, podstawą jest minimalne wynagrodzenie brutto. W przypadku kary mnoży się ją przez dwa (samochodowy osobowe) lub trzy (samochody ciężarowe). Jeśli chodzi o jednoślady – motocykle i motorowery, kwotę minimalną (2800) dzieli się na trzy, co daje 930 zł.

A co w przypadku jak nie mamy ważnego OC przez mniej niż 14 dni? Tu znów wszystko zależy od ilości dni – od 4 do 14, zapłacimy 50% pełnej opłaty karnej, do 3 dni zaś musimy uiścić kwotę w wysokości 20% pełnej opłaty.

Kto może nas skontrolować?

Niektórzy myślą, że tylko Policja może skontrolować, czy posiadamy ważne OC, lecz tak naprawdę wiele innych jednostek ma prawo to zrobić. Mówi o tym art. 84 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wymieniając stosowne instytucje: poza Policją, kontrolę mogą przeprowadzić Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, organy zajmujące się rejestracją pojazdów, a także UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), Inspekcja Ochrony Środowiska oraz inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

W przypadku, gdy zorientujesz się, że nie masz ważnego OC kalkulator może pomóc szybko naprawić niedopatrzenie. Czym prędzej kup najtańszą polisę online.To tylko pokazuje, że nie warto zwlekać z wykupieniem OC, bo w razie kontroli musimy liczyć się z surową karą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj