Dobry młot udarowy to bardzo wszechstronne narzędzie, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego osprzętu umożliwia realizację różnorodnych zadań. Właściwości młota udarowego zależą przede wszystkim od rozmiaru urządzenia, mocy i zakresu regulacji ustawień roboczych. Młot udarowy dobiera się od zakresu realizowanych prac.
Do realizacji lekkich zadań, do których już nie wystarcza zwykła wiertarka z udarem, warto kupić młot udarowy w sklepie IsTools.pl z uchwytem na narzędzia SDS-PLUS. To rodzaj uchwytu montażowego na szybko-złącze, jest stosowany na elektronarzędziach z udarem o wadze do około 5 kg. Mocniejsze młoty udarowe z uchwytem SDS-MAX to rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy realizują różnorodne intensywne prace rozbiórkowe i montażowe. Uchwyt SDS-MAX to rozwiązanie charakterystyczne dla cięższych profesjonalnych urządzeń tego typu. Zastanawiając się nad wyborem właściwego urządzenia, warto rozważyć zakup młota udarowego z zasilaniem bateryjnym. To doskonałe rozwiązanie do realizacji zadań w miejscach o ograniczonym dostępie do prądu sieciowego.
Lekkie i ciężkie młoty udarowe, co wybrać?
Wybór dobrego młota udarowego może przysporzyć wielu pytań. Szczególnie w przypadku młotów udarowych o wadze około 5kg. W przypadku urządzeń 5 kilowych można wybierać pomiędzy młotami udarowymi z uchwytem SDS-PLUS, a jednocześnie w podobnym przedziale cenowym dostępne są już mocne i wydajne młoty na osprzęt z szybko-złączem SDS-MAX.
Młot udarowy do 5 kg z uchwytem SDS-PLUS
Zastanawiając się nad wyborem urządzenia, warto porównać podstawowe parametry użytkowe. Dla przykładu solidny lekki młot udarowy na osprzęt SDS-PLUS o wadze 4,7 kg pozwala na wiercenie w twardym betonie otworów o średnicy do 28 [mm], w drewnie do 30 [mm], a metalach, w tym w stali 13 [mm]. Takie urządzenia może kuć z częstotliwością do 5000 uderzeń na minutę. To więcej niż przyzwoite parametry, które spokojnie zabezpieczają potrzeby większości majsterkowiczów i wielu profesjoanlnych wykonawców.
Młot udarowy od 5 kg z uchwytem SDS-MAX
Cięższe i mocniejsze urządzenia pozwalają na jeszcze więcej. Różnice dobrze obrazują dane techniczne młota udarowego o wadze około 10 kg z szybko-złączem SDS-MAX. W przypadku takiego narzędzia w betonie można wiercić otwory o średnicy do 45 [mm], w drewnie, tworzywach sztucznych i niektórych metalach do 150 [mm]. Młot udarowy o wadze 10 kg może pracować z częstotliwością do blisko 3000 uderzeń na minutę.
Zasilanie z sieci czy akumulatorowe?
Wybierając młot udarowy, trzeba przeanalizować typowy schemat realizowanych prac. Jeżeli urządzenie pracuje zazwyczaj w trybie ciągłym w miejscach z dostępem do sieci elektrycznej, zasilanie sieciowe będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku zadań realizowanych w różnych lokalizacjach, także na zewnątrz bez dostępu do sieciowego prądu elektrycznego lepiej wybrać młot udarowy z wydajnym zasilaniem akumulatorowym. Nowoczesne młoty udarowe na akumulator oferują parametry techniczne takie jak elektronarzędzia zasilane z sieci. Ich zaletą jest mobilność i większy komfort w trakcie realizacji wielu powtarzalnych zadań. Praca młotem udarowym na akumulator jest bezpieczniejsza i wygodniejsza.