Gdy w gospodarstwie domowym wydatki przewyższają dochody zaczynamy szukać obszarów, w których możemy zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się, że najskuteczniej możemy oszczędzać na rachunkach a więc na opłatach związanych z utrzymaniem domu i samochodu.

Koszty związane z utrzymaniem domu

Każdy z nas musi gdzieś mieszkać i nie da się robić tego zupełnie za darmo. Niezależnie od tego czy mamy dom czy mieszkanie, co miesiąc musimy opłacać rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę, śmieci, telewizję czy Internet. Jeśli jesteśmy przed decyzją o zakupie mieszkania warto wybrać takie, które jest zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową, bo tam koszty będą stosunkowo niskie.
Aby obniżyć opłaty za prąd warto nabywać urządzenia o odpowiedniej klasie energetycznej. Należy pamiętać także o tym, że niepotrzebnie całkiem dużo prądu tracimy pozostawiając urządzenia w stanie czuwania. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że najwięcej prądu pobierają te urządzenia, które emitują ciepło czyli piekarnik, żelazko, suszarka do włosów. Osoby mieszkające we własnych domach mogą pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę, która po kilku latach może przynieść znaczące oszczędności.
Rachunki za wodę zmniejszymy wtedy, gdy zakupimy zmywarkę, będziemy mieć perlatory na kranach oraz zmienimy zgubny nawyk brania długich kąpieli. Z kolei mając na uwadze obniżenie rachunków za ogrzewanie w blokach wielorodzinnych gdzie są podzielniki ciepła trzeba pamiętać o tym, by nie otwierać na długo okien wtedy, gdy grzejniki są odkręcone. Obecnie są także bardzo ciekawe rozwiązania, które pozwalają zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem grzejników.

Koszty posiadania samochodu

Aby posiadanie samochodu nie kosztowało nas tak dużo należy wprowadzić nawyk ekonomicznej jazdy. W paliwo można zaopatrywać się taniej na stacjach gdzie honorowane są karty lojalnościowe. Wykonywanie na czas przeglądów i napraw uchroni nas przed dużymi kosztami w razie wystąpienia większej awarii. Warto także poczytać o sposobach na uzyskanie tańszego ubezpieczenia OC. Gdy jest ładna pogoda i nie mamy dużej odległości do pokonania możemy w ogóle zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji publicznej czy spaceru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj