Plakaty są materiałami drukowanymi pełniącymi następujące funkcje: informacyjną, reklamową, propagandową i agitacji politycznej. Inną istotną funkcją plakatów jest funkcja estetyczna.

Plakat w mieście

Miejscem ekspozycji plakatów jest zazwyczaj przestrzeń miejska. Z tego względu ich forma wizualna ma wpływ na ogólny charakter miasta, szczególnie wtedy, gdy plakat jest dużych rozmiarów. Coraz częściej zawiesza się je na przystankach tramwajowych i autobusowych. Warto zadbać o to, aby były odpowiednio zaprojektowane. Plakat powinien być estetyczny i mieć duże walory artystyczne. Nie oznacza to, że plakat zawsze musi być ładny. Chodzi o to, aby miał estetyczną wartość i powodował u odbiorcy emocje podobne tym, które pojawiają się podczas obcowania ze sztuką. To będzie miało wpływ nie tylko na ogólny wygląd miasta, ale i na samopoczucie jego mieszkańców. Druk plakatów miejskich powinien być jednym z istotnych zadań osób sprawujących w mieście opiekę nad kulturą.

Czemu może służyć plakat w mieście

Plakaty zawieszone w przestrzeni miejskiej mogą informować, uczyć, bawić, cieszyć, skłaniać do refleksji. To dobra forma do prowadzenia edukacji estetycznej. Obcowanie z dziełami sztuki uczy nas innego sposobu postrzegania świata, wprowadza w stan zupełnie innej percepcji. Trudno sobie wyobrazić, żeby w mieście zawisły obrazy. Można jednak stworzyć plakaty z ich reprodukcjami i przez to prowadzić nieinwazyjną edukację artystyczną mieszkańców. Plakaty pozwalają na poruszanie ważnych i trudnych problemów społecznych. Dzięki tej formie można opowiedzieć o problemach związanych ze zmianami klimatycznymi, o przemocy domowej albo o depresji. Ważne, aby nie były one drastyczne i mówiły o problemach w sposób empatyczny i subtelny. Projektując plakaty, należy pamiętać o tym, że będzie miał z nimi kontakt każdy.

Druk plakatów – na co warto zwrócić uwagę

Druk plakatów jest możliwy w wielu drukarniach. Plakaty można zamówić w drukarni internetowej z dostawą pod wskazany adres. Cała procedura jest niezwykle łatwa, czas realizacji krótki. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pliku do druku. Należy użyć rozdzielczości minimum 300 dpi, odpowiedniej przestrzeni barw (CMYK), a plik zapisać w formacie PDF. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu plakatu przed działaniem niekorzystnych warunków, np. promieni słonecznych albo wilgoci. W tym celu należy wybrać odpowiedni ekspozycji zewnętrznej plakatowy papier powlekany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj