Zatrudniając dla swojej firmy księgowego lub współpracując z biurem rachunkowym chcemy mieć 100% pewność, że wybraliśmy mądrze. W końcu powierzamy im opiekę nad naszymi finansami, więc chcemy, aby księgowość była prowadzona odpowiedzialnie i sumiennie. Czym powinien się cechować dobry księgowy, aby później nie żałować? Poznaj najważniejsze cechy dobrego księgowego poniżej!

Wiedza i doświadczenie

Ukończenie studiów magisterskich to podstawa i dowód, że dany księgowy zdobył odpowiednią wiedzę teoretyczną podczas 5 lat nauki. Sama wiedza to jednak nie wszystko – ważna jest również praktyka, która zwiększa jego doświadczenie zawodowe. Jeśli istnieje na rynku już dobrych kilka lat, mamy większe zaufanie do jego pracy i wiedzy. Posiadanie certyfikatów, np. po odbytych szkoleniach także jest mile widziane – dowodzi to temu, że księgowy jest chętny do poszerzania swojej wiedzy i zawsze jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

Dobre opinie

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja jest ogromna na każdej płaszczyźnie, dużym znaczeniem są opinie na temat danej firmy. W przypadku księgowych nie ma wyjątku – warto popytać znajomych lub rodzinę, czy mają kogoś do polecenia. Szukanie opinii w internecie na temat interesującego nas księgowego również może się okazać bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o jego zatrudnieniu.

Organizacja pracy

Jak od każdego pracownika, tak i od księgowego powinno się wymagać sumienności i skrupulatności w wykonywaniu swoich obowiązków. W jego przypadku jest to podwójnie wymagane, gdyż zajmuje się finansami firmy i opłacaniem na czas wszystkich rachunków. Terminowość to jednak nie wszystko – porządek na biurku, posegregowane chronologicznie dokumenty w teczkach i segregatorach, stały kontakt z właścicielem firmy również są ogromnie ważne.

Zaangażowanie

Zatrudniony księgowy staje się częścią zespołu, dlatego istotne jest, aby faktycznie dbał o dobre relacje z innymi pracownikami. Niezamykanie się na innych, odpowiadanie na pytania w sposób kulturalny i rzetelny, czy służenie radą dla przełożonego to tylko nie które z cech, które o tym świadczą. Ambicja u księgowego w postaci poszerzania swojej wiedzy i umiejętności również informują nas o jego zaangażowaniu w swoją pracę.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości z Caver – księgowy Bielsko Biała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj