Czas weryfikuje wiele życiowych wyborów, które nie zawsze okazują się trafne. Jednym z nich może być zrobiony przed laty tatuaż. Wykonany źle bądź pod wpływem mody staje się niechcianą pamiątką. Na szczęście rozwiązania technologiczne pozwalają znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Z pomocą przychodzi metoda laserowego usuwania tatuażu.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Dziś na rynku istnieje już wiele technologii laserowych pozwalających na pozbycie się tatuaży. Zabieg polega na emitowaniu krótkich impulsów światła, które pochłaniane są przez różne barwniki tatuażu. Cały proces rozbity jest na kilka sesji. Do każdego koloru przypisana jest odpowiednia długość fal. Najdłuższe fale o długości 1064 nm pozwalają pozbyć się ciemnych barwników. Kolejne o długości 650 nm odpowiedzialne są za eliminację pigmentów jasnoniebieskich, z kolei te najkrótsze wykorzystywane są w przypadku kolorów zielonych i czerwonych, wynoszą kolejno 585 i 532 nm. Celem działania lasera jest rozerwanie umieszczonego w skórze barwnika na wiele małych cząsteczek. Są one następnie wydalane ze skóry w procesach metabolicznych

Laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne w przypadku rysunków wykonanych na skórze za pomocą ciemnych barw. Zdecydowanie gorzej radzi sobie z usuwaniem tatuaży tych stworzonych z jasnych pigmentów. Na jej efektywność wpływają również czynniki takie, jak wielkość i głębokość tatuażu oraz kolor skóry i poziom jej opalenizny.

Zabieg nie wiąże się z występowaniem dotkliwego bólu, standardem jest wykonywanie go bez konieczności znieczulenia. Jednak na życzenie klienta istnieje możliwość jego zastosowania. Nieuniknionym działaniem lasera jest uszkodzenie naskórka, w skutek czego będzie się łuszczył, a z czasem przekształcał w strupy. Miejsce po tatuażu regularnie smaruje się specjalistyczną maścią zawierającą antybiotyk, który przyspiesza gojenie.

Przeciwwskazania i skutki uboczne laserowego zabiegu

Laserowe usuwanie tatuaży nie jest inwazyjną ani szkodliwą dla zdrowia metodą. Mimo to decyzja o skorzystaniu z niej nie powinna być zbyt pochopna. Odradzana jest osobom borykającym się ze schorzeniami skóry i trudnościami z gojeniem się ran, jak również podatnym na powstawanie blizn. Pacjenci mający problem z krzepnięciem krwi, chorobami tkanki łącznej lub stosujący silne leki koniecznie powinni skonsultować się z lekarzem specjalistą. Do najczęściej występujących skutków ubocznych laserowego usuwania tatuaży należą:

  • Występowanie reakcji alergicznych.
  • Zmiana barwy tatuażu.
  • Występowanie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
  • Powstawanie trudno gojących się ran oraz blizn.
  • Intensywne swędzenie.
  • Reakcje uczuleniowe.
  • Uciążliwy i piekący ból.
  • Występowanie przebarwień skóry.
  • Ciągły dyskomfort utrudniający zasypianie i funkcjonowanie.

Kluczowe jest odpowiednie zadbanie o część ciała poddaną zabiegowi. Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać występujących strupów i niewielkich ran. Rekomendowane jest również natłuszczanie skóry maściami oraz kremami zawierającymi filtry zabezpieczające skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Potrzeba średnio 6 sesji, aby usunąć niechciany tatuaż. Każda z nich powoduje osłabienie widoczności rysunku.

Usuwanie tatuaży powinno być przemyślaną decyzją. Przed przystąpieniem do zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą, a sam zabieg należy wykonać tylko w sprawdzonych klinikach medycyny estetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj