Czy resocjalizacja więzienna jest dla każdego odpowiednia? Czy po odbyciu kary w więzieniu każdy wróci zresocjalizowany? A może jego uczynki staną się gorsze od poprzednich? Niestety system nie działa tak, jak powinien. Daleko mu do ideału i trzeba długich lat, aby się to zmieniło.

  1. Co to jest SDE?
  2. Jakie skazany może mieć korzyści przy systemie dozoru elektronicznego?
  3. Kto jest w stanie uzyskać dozór elektroniczny?
  4. Kto z pewnością nie uzyska zezwolenia na SDE?
  5. Czy możliwy jest dozór elektroniczny za alimenty?

Co to jest SDE?

Co to jest SDE? SDE to system dozoru elektronicznego, jest to zastępcza kara pozbawienia wolności. W przypadku kiedy sędzia widzi szansę na resocjalizację bez zamykania skazanego w więzieniu, może na podstawie art. 43a oraz Kodeksu karnego wykonawczego zdecydować o systemie dozoru elektronicznego. Skazany musi nosić specjalny nadajnik, tzw. bransoletę a w miejscu zamieszkania montowane jest urządzenie monitorujące. Zastępcza kara pozbawienia wolności orzekana jest wyłącznie na wniosek skazanego. Reprezentować skazanego może także Kancelaria Adwokacka np z Wrocławia specjalziująca się w tego typu sprawach https://kancelariaea.pl/.

Jakie skazany może mieć korzyści przy systemie dozoru elektronicznego?

Dzięki dozorowi elektronicznemu skazany może odbywać karę w miejscu zamieszkania, wśród swoich bliskich. Jest to główna zaleta SDE. Jeśli sędzia przychyli się do wniosku adwokata z Wrocławia, skazany może mieć prawo do nawet 12 godzinnego spędzania czasu poza miejscem odbywania kary. Dzięki czemu ma możliwość tradycyjnego i zwyczajnego życia, łącznie z możliwością podjęcia pracy zawodowej, albo nauki. Jest możliwość również uprawiania sportu, czy uczestniczenia w niedzielnej mszy.

Kto jest w stanie uzyskać dozór elektroniczny?

Adwokaci z Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia podpowiadają, że aby sąd zezwolił na dozór elektroniczny, muszą być spełnione pewne warunki:

  • kara pozbawienia wolności jaką orzekł sąd skazanemu nie może być dłuższa niż 1 rok oraz 6 miesięcy,
  • jeśli system dozoru elektronicznego jest karą wystarczającą, by zapobiec ponownemu popełnieniu przestępstwa oraz zrealizować cele wychowawcze,
  • jeżeli osoby zamieszkujące ze skazanym, które ukończyły 18 lat wyraziły na to zgodę,
  • skazany koniecznie musi posiadać miejsce stałego pobytu,
  • jeśli warunki mieszkaniowe skazanego pozwalają na podłączenie SDE, od strony technicznej.

Kto z pewnością nie uzyska zezwolenia na SDE?

Jeśli skazany jest recydywistą skazanym w zw. z art. 64 § 2 Kodeksu karnego nie ma szans na SDE. To samo tyczy się osób wobec których orzeczono karę aresztu, karę porządkową lub środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności, zastępczą karę aresztu za wykroczenie lub karę aresztu wojskowego. Na wszelkie wątpliwości odpowie z pewnością dobry adwokat z Wrocławia, na przykład z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Anczewska i Puńko.

Czy możliwy jest dozór elektroniczny za alimenty?

W przypadku uporczywego niepłacenia alimentów, jak najbardziej jest zasadne zastosowanie systemu dozoru elektronicznego. Od 2017 roku zapadają wyroki kary grzywny, oraz pozbawienia wolności do roku, za 3 miesiące uporczywego niepłacenia alimentów. Dzięki dozorowi elektronicznemu skazany ma możliwość pracy a tym samym płacenia alimentów. Nie ma sposobności pracy na „czarno”, jako, że system SDE jest w stanie sprawdzić, gdzie przebywa skazany.

Zawsze warto spróbować zamienić karę pozbawienia wolności na dozór elektroniczny. Najlepiej korzystając z pomocy Kancelarii Adwokackiej specjalizującej się w prawie karnym. Kancelaria pomoże przygotować i uzasadnić wniosek o objęcie SDE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj