Blaty z drewna są często wybierane do różnych kuchni i potrafią dodać przytulnego charakteru każdemu wnętrzu. Jeśli marzysz o rodzinnej atmosferze, będą na pewno dobrym wyborem. Są w dodatku uniwersalne – pasują do wnętrz nowoczesnych, ale też rustykalnych czy klasycznych. Blaty z drewna to luksusowy akcent w kuchni. Jakie mają zalety?

Blaty dębowe – ciepło i styl

Wyposażenie kuchni wiąże się z wieloma dodatkami – musisz zainwestować m.in. w sprzęt, ale także blat. Do wyboru są różne rodzaje – m.in. blaty drewniane, z laminatu, kamienne, z konglomeratu, a nawet szkła. Jednym z popularnych wyborów są produkty z drewna, m.in. blaty dębowe, bukowe, sosnowe lub też z różnych gatunków egzotycznych. Pięknie komponują się też z wieloma innymi materiałami, sprawdzą się we wnętrzach w różnym stylu.

Blaty drewniane – plusy

Drewno prezentuje się bardzo estetycznie i jest często wybierane do różnych wnętrz. Można wybrać m.in. meble, schody, podłogi, jak i blaty drewniane. Ten szlachetny i naturalny materiał ma szereg plusów – jest praktyczny, ponadczasowy, uniwersalny, długowieczny i wytrzymały, mimo że wymaga regularnej impregnacji. Pasuje do mieszkania w stylu nowoczesnym, rustykalnym, loftowym czy glamour. Z rodzimych gatunków najpopularniejsze są blaty dębowe – solidne i wytrzymałe, eleganckie i uniwersalne.

Blat drewniany – jaki gatunek drewna wybrać?

Wybierając blat z drewna, trzeba przede wszystkim określić, z jakiego gatunku powinien być wykonany. Do najpopularniejszych należy m.in. dąb, buk, akacja i jesion. Na pierwszym miejscu jest bez wątpienia dąb – wyróżnia go atrakcyjne usłojenie, ciepła barwa, oporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a także odpowiednia twardość i trwałość. Jest najpopularniejszy wśród gatunków rodzimych. Poza tym kosztuje mniej niż blaty z drewna egzotycznego.

Blat dębowy a impregnacja

Każdy drewniany blat – dębowy, sosnowy, z drewna rodzimego lub egzotycznego – wymaga pielęgnacji i impregnacji, czyli olejowania lub lakierowania. Nie są to czynności czasochłonne ani trudne, ale trzeba wykonywać je regularnie. Przedłużą żywotność drewna i zabezpieczą blat przed wnikaniem wilgoci.

Lakierowane blaty drewniane są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ale są mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Olejowanie można wykonać rzadziej, zapewnia blatom dobrą ochronę przed wysokimi temperaturami. Oba te sposoby pozwalają uzyskać inny efekt wizualny – każdy może preferować inny, dlatego wybór metody impregnacji to kwestia indywidualna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj