Wciągniki łańcuchowe używane są w konstrukcjach urządzeń dźwignicowych i służą do przemieszczania elementów w pozycji pionowej, czyli ich podnoszenia. W praktyce polega to na elektrycznym sterowaniu metodą radiową lub przy użyciu kasety sterującej. Sposób kontroli tych mechanizmów powinien być dobrany do przestrzeni przemysłowej oraz wymagań konkretnego stanowiska pracy. Na czym polegają oba sposoby sterowania wciągników łańcuchowych?

Radiowe sterowanie wciągników łańcuchowych

Sterowanie wciągników łańcuchowych metodą radiową polega na użyciu urządzeń o funkcji nadajnika i odbiornika. Umożliwia to swobodną kontrolę ruchów wciągnika w dowolnym miejscu na hali przemysłowej. Użycie określonych przycisków zmienia położenie podzespołów takich jak bramki warsztatowe – podnosząc je lub opuszczając.

Lekkie i funkcjonalne nadajniki są najczęściej wyposażone w akumulatory. Zainstalowane we wciągniku odbiorniki odbierają sygnał i powodują określoną zmianę położenia łańcucha z przymocowany elementem. Przed zastosowaniem tej technologii warto sprawdzić częstotliwości, na których pracuje urządzenie.

W celu skorzystania z profesjonalnych i wytrzymałych wciągników łańcuchowych warto skorzystać z np. oferty firmy BestTap ze Starachowic. Specjaliści zapewniają profesjonalne doradztwo w kwestii dopasowania dźwignic do konkretnych potrzeb w zakładach pracy.

Sterowanie wciągników łańcuchowych z kasety sterującej

Kolejną metodą kontroli wciągników łańcuchowych jest kaseta sterująca z przyciskami, które mogą być podwieszane lub funkcjonować niezależnie od wciągnika. Umożliwia to podnoszenie ciężkich elementów i sprawną kontrolę nad urządzeniem w każdych warunkach. Przed wyborem tego typu rozwiązania należy jednak sprawdzić, czy kaseta ma opcję regulacji położenia bez konieczności zmiany długości kabli.

Mechanizm działania tego systemu sterowania jest najczęściej oparty na bezpośrednim połączeniu pilota z wciągnikiem. Po użyciu odpowiednich klawiszy – urządzenie zmienia położenie i podnosi przymocowany detal na określoną wysokość ze ściśle sprecyzowaną szybkością.

Procesy podnoszenia i obsługi maszyn wymagają często wykonywania więcej niż jednej czynności jednocześnie. Dobrze dobrana kaseta sterująca powinna więc być zamontowana na odpowiedniej wysokości i umożliwiać łatwą kontrolę przy użyciu kilku przycisków.

Podsumowując, wybór określonej jednostki sterującej wciągniki łańcuchowe jest ściśle powiązany z warunkami technicznymi i warto skonsultować tę kwestię z fachowcami w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj