ceny produktow rolnych

Ceny na poszczególnych rynkach ulegają ciągłym modyfikacjom – tak jest zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Niestety w ostatnim czasie w większości przypadków ceny zmieniają się niekorzystnie dla społeczeństwa. Oznacza to, że idą w górę, przez co wiele produktów zdecydowanie zdrożało. Nie inaczej wygląda sytuacja na rynku rolniczym. Od czego dokładnie zależą ceny produktów rolnych? Jakie czynniki mają na nie kluczowy wpływ? W dobie szalejącej inflacji warto znać odpowiedź na te pytania.

Inflacja

To zjawisko polega na wzroście przeciętnego poziomu cen w całej gospodarce, więc dotyka on również bezpośrednio rolnictwa. W naszym kraju ludzie muszą mierzyć się aktualnie z rekordową inflacją. Nie może więc zaskakiwać fakt, że odzwierciedleniem takiego niekorzystnego stanu rzeczy są rosnące ceny różnego rodzaju produktów – w tym także produktów rolnych.

Zapotrzebowanie

W szeroko pojętej działalności biznesowej zawsze należy analizować zapotrzebowanie na dany produkt bądź usługę. Taka sama sytuacja dotyczy wyrobów rolnych – jedne cieszą się większym zainteresowaniem ludzi, a drugie mniejszym. To całkowicie normalne zjawisko, które trzeba brać pod uwagę podczas ustalania konkretnych cen. Prawo popytu i podaży mówi jasno, że jeśli produktu jest na rynku za mało, by spełnić potrzeby wszystkich zainteresowanych, to automatycznie staje się on cenniejszy, a zatem droższy. To tak zwany rynkowy mechanizm kształtowania się cen i wynika on wprost z podstaw ekonomii.

Pozycja rynkowa i liczba pracowników

Rynek cechuje się swoimi prawami, a jednym z nich jest określona hierarchia (ulegająca częstym zmianom). Mowa tu nie tylko o ważności danego produktu względem innych, ale również konkretnych firmach. Przykładowo prowadząc działalność o większej renomie, zazwyczaj można liczyć się z wyższymi cenami produktów rolnych. Istotna jest także liczba pracowników biorących udział w obróbce wyrobów. Im ich mniej, tym zwiększa się udział rolnika w cenie detalicznej produktu.

Warunki pogodowe

Rolnicy zwracają uwagę także na ten element, ponieważ warunki pogodowe niejednokrotnie potrafią zupełnie pokrzyżować ich plany. Jeżeli silne wiatry bądź nagminne opady atmosferyczne wyrządzą szkody, to producenci muszą w pewnym stopniu zrekompensować poniesienie wyższych kosztów. To zazwyczaj odbija się właśnie na cenach produktów rolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj