Przedmiot bardzo przydatny ze względu na swoje charakterystyczne specyfikacje. Jednak jak użyć go prawidłowo? Sprawdźmy.

Podstawowe informacje o rozwiertakach do metalu

Rozwiertaki to narzędzia, które są w stanie dostosować otwór do większych wymagań. Ze względu na swoje parametry mogą poszerzać wszelkiego rodzaju punkty w metalu. Dzięki rozwiertakom jesteśmy w stanie w sposób precyzyjny dostosować wielkość otworu do wymaganych wymiarów. Bardzo przydatne okazuje się podczas wiercenia , przed przystąpieniem do tej czynności. Rozwiertak ( https://artykulytechniczne.pl/rozwiertaki-maszynowe.html ) o narzędzie służące do końcowej obróbki otworu o kształcie walcowym.

Może to być również stożkowy, który nie wymaga dużej dokładności. Jest to ułatwienie dla osób, które nie specjalizują się w precyzji. Jest ona jednak ważna i należy się na niej skupiać. Rozwiertaki osiągają dokładność otworów od IT5 do IT7. Na rynku dostępne są dwa rodzaje narzędzi, które znacząco się od siebie różnią. Są to zdzierak oraz wykańczak. Średnio usuwają one około 0,1 mm ÷ 0,2 mm naddatku. Rozwiertak zdzierak to narzędzie wieloostrzowe. Dzięki swoim rowkom wiórowym jest stanie obrobić końcowo otwory walcowe, przelotowe oraz nieprzelotowe. Takie rozwiertaki nadają się do obróbki stali niestopowych, metali, metali kolorowych, stopów metali oraz tworzyw sztucznych.

Rozwiertak wykańczak to również narzędzie wieloostrzowe. Posiadają ostrza proste lub śrubowe przeciw skrętne. Dzięki temu mają lepsze prowadzenie w otworze. Większa liczba ostrzy przyczynia się do szybszej pracy oraz lepszej dokładności. Zapewnia to także małą chropowatość powierzchni. Możemy wyróżnić również inny rodzaj rozwiertaków. Mogą to być ręczne lub maszynowe. Rozwiertak ręczny najczęściej przyjmuje kształt stożka. Jak sama nazwa wskazuje służy on do pracy z wiertarkami ręcznymi. Możemy go używać między innymi do obróbki metalu, ale również i drewna.

Konstrukcja rozwiertaków do metali, stali i innych materiałów

Jego konstrukcja zapewnia nam mocowanie przy użyciu chwytu walcowego oraz kwadratowy zbierak. Najczęściej jest on prawostronny. Rozwiertak maszynowy również możemy wykorzystać do obróbki drewna oraz metalu. Jednak stosuje się go do pracy z wiertarkami elektrycznymi. Spośród tych dostępnych na rynku znajdziemy między innymi rozwiertak maszynowy z chwytem cylindrycznym lub walcowym. W przeciwieństwie do ręcznego jest on najczęściej lewoskrętny. Innym rodzajem rozwiertaków są takie, które stosuje się do otworów stożkowych, na przykład typu Morse’a.

Ich głównym zadaniem jest pozbycie się bardzo dużej ilości materiału. Ich praca polega na przekształceniu otworu walcowego, który został wcześniej wywiercony wiertłem, w otwór o kształcie stożkowym. Istnieją również inne rodzaje rozwiertaków. Są to między innymi kotlarski, komorowe oraz nastawne. Pierwsze rozwiertaki to bardzo silne narzędzia, które przeznaczone są do obrabiania otworów pod nity w bardzo twardych materiałach. Posiadają one bardzo ostre noże, które są w stanie przedrzeć się do kolejnych warstw materiału. Rozwiertak komorowy to specyficzny typ rozwiertaka, który stosuje się w przemyśle rusznikarskim, ale nie tylko.

Wykorzystuje się go do produkcji i konserwacji broni palnej. Używa się go do obróbki komór nabojowych w pistoletach oraz karabinach. Rozwiertak nastawny natomiast służy do obróbki otworów, które zostały wcześniej wykonane przez tradycyjne wiertło. Ma on swoje zastosowanie w obróbce otworów o kształcie walcowym. Idealnie sprawdzi się do otworów przelotowych pod określony wymiar oraz pasowanie. Należy pracować z nimi delikatnie oraz ostrożnie, ponieważ zbyt duży nacisk może spowodować pęknięcie materiału.

Wszystkie niezbędne rozwiertaki znajdą Państwo w naszym sklepie https://artykulytechniczne.pl/rozwiertaki.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj