W produkcji opakowań czy różnego rodzaju materiałów reklamowych obecnie stosowanych jest bardzo dużo technik i sposobów przygotowywania tych materiałów i nanoszenia na nich estetycznie wyglądających i wytrzymałych nadruków. Jedną z ciekawszych technologii jest będący tematem naszego artykułu druk fleksograficzny. Metoda ta jest chętnie stosowana przede wszystkim dlatego, że umożliwia nanosić wydruki na wielu różnego typu powierzchniach, przede wszystkim jednak jest stosowana w nanoszeniu estetycznych nadruków na opakowaniach, co pozwala producentom na osiągnięcie wielu korzyści marketingowych.

Na czym polega druk fleksograficzny?

Fleksografia to specjalna technika drukarska, która pozwala nanosić wzory na różnego rodzaju powierzchniach poprzez zastosowanie specjalnych form drukarskich. Najczęściej w druku fleksograficznym stosuje się specjalne, elastyczne formy drukarskie, które są zbudowane polimerów. We fleksografii można jednak także wykorzystać ciekłe farby szybkoschnące lub szybkoutwardzalne. Taki sposób druku charakteryzuje się bardzo dużą precyzją wykonania i nie ustępuje niczym np. sitodrukowi lub grawiurze.

O opisanie innych zalet stosowania druku fleksograficznego poprosiliśmy też naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Supravis w Bydgoszczy, która jest jednym z czołowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce i w której bardzo często stosowana jest metoda druku fleksograficznego. Wskazał nam, że we fleksografii:

Można osiągnąć bardzo żywą kolorystykę nadruków. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości drukowanych obrazów, w których są widoczne nawet najmniejsze detale. Z tego względu tę metodę wydruku stosuje się obecnie do nanoszenia wydruków na wielu różnych materiałach, przede wszystkim jednak na szczególnie wymagających powierzchniach, na których nie ma możliwości zastosowania innych metod wydruku.

Metody zastosowania druku fleksograficznego

Technologia druku fleksograficznego stosowana jest m.in. przez producentów do wykonywania i ozdabiania opakowań wytwarzanych przez siebie produktów. Poprzez wykorzystanie fleksografii mają po prostu możliwość zadbania o ich jeszcze lepszy wygląd i dzięki temu łatwiejsze i skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych klientów. Już teraz możliwości druku fleksograficznego są wykorzystywane w produkcji około ¾ opakowań produktowych. Nie jest wiec to technologia, która dopiero wchodzi na rynek. Ona już go zdobyła.

Jakie są największe zalety druku fleksograficznego?

A czy stosowanie druku fleksograficznego ma jeszcze jakieś zalety, oprócz wysokiej jakości wydruków? Tak. Technologia ta oprócz jakości i możliwości zastosowania do wykonywania wydruków na różnego rodzaju powierzchniach i materiałach ma także wiele innych zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej wybierana np. przez producentów. Przede wszystkim odznacza się ona niskimi kosztami przygotowywania i samego wydruku. Dzięki temu fleksografię można wykorzystywać także do przygotowywania niewielkich serii wydruków.


Zobacz również: https://www.benefix.com.pl/pudelka-produktowe-dla-twojego-biznesu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj